Monday 22 December 2014

Καλαθόσφαιρα ΑΠΟΕΛ: Ήττα 48-39 για τις Γυναίκες, Νίκη 63-71 για τους Άνδρες

Μία ήττα και Μία νίκη, ο απολογισμός των καλαθοσφαιρικών μας ομάδων, Γυναικών και Ανδρών, στους αγώνες που έδωσαν μέσα στο Σαββατοκυρίακο. Τα κορίτσια μας έχασαν στον Στρόβολο με 48-39 από τον Κεραυνό, ενώ οι άνδρες κέρδισαν στο Κίτιον με 63-71 την ΑΕΚ Λάρνακος. Τα ρεπορτάζ των 2 αγώνων με βίντεο και φωτογραφίες, στο άρθρο που ακολουθεί:
Καλή εμφάνιση αλλά ήττα στο φινάλε του 1ου γύρου… Κεραυνός 48–39 ΑΠΟΕΛ
ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ...

Δεν τα κατάφερε η γυναικεία ομάδα καλαθόσφαιρας του Σωματείου μας με αντίπαλο τον Κεραυνό γνωρίζοντας την ήττα με 48-39 στο κλειστό του Στροβόλου στο φινάλε του πρώτου γύρου.

Η ομάδα μας πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα όμως αυτή την φορά δεν συνδυάστηκε με το θετικό αποτέλεσμα.

Το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό και κρίθηκε στα τελευταία λεπτά. Καμιά από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να επιβάλει το ρυθμό της και να επιβληθεί του αντιπάλου στο παρκέ, υπήρχαν πολλές εναλλαγές στο σκορ με την ομάδα στα τελευταία λεπτά να μην έχει τις λύσεις στο σκοράρισμα χάνοντας παράλληλα τον αγώνα.

Η Νικοδήμου με 14 πόντους ήταν η πρώτη σκόρερ της ομάδας μας  με την Νικολάου να πετυχαίνει 9 στην επανεμφάνιση της στα παρκέ μετά από αρκετό καιρό.

Χαρά Ρουσάκη, Κούλουρου, Γεωργιάδου και Ιλίεβα σκόραραν επίσης για την ομάδα μας.

Πολλά συγχαρητήρια αξίζουν στις καλαθοσφαιρίστριες μας που πάλεψαν μέχρι το τέλος ένα πολύ δύσκολο αγώνα. Παιχνίδι με παιχνίδι η ομάδα μας βρίσκει τα πατήματα της, το κλίμα τις τελευταίες βδομάδες είναι εξαιρετικό και αναμένεται με το νέο χρόνο να παρουσιαστεί ακόμα καλύτερη στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 12-8, 24-19, 36-33, 48-39

ΑΠΟΕΛ (Ανδρέας Γρηγορίου): Νικοδήμου 14, Νικολάου 9, Ρουσάκη Χ. 6, Κούλουρου 4, Γεωργιάδου 4, Ιλίεβα 2, Γκουάφα, Ρουσάκη Ρ. Γώγου, Χριστοδούλου, Ιωάννου, Κόνιαλη.

Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Γυναικών | Φάση Α' | 7η αγωνιστική                   apoelgroup.com

ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ

Άλωσε το Κίτιον και παρέμεινε στην κορυφή… ΑΕΚ 63–71 ΑΠΟΕΛ (ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ - ΒΙΝΤΕΟ)

Μια ακόμα σπουδαία εκτός έδρας επιτυχία πέτυχε η καλαθοσφαιρική μας ομάδα η οποία επικράτησε στο ντέρμπι κορυφής της ΑΕΚ στην Λάρνακα με 71-63 και διατηρήθηκε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η ομάδα μας πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και με άριστη αμυντική λειτουργία και λύσεις στην επίθεση κατέκτησε το ροζ φύλλο αγώνα.

Μπήκε δυνατά στο παρκέ πήρε το προβάδισμα με 14-7 στα μισά της περιόδου κλείνοντας το 10λεπτο με το υπέρ της 21-17 και το ημίχρονο με 34-30. Στο 3ο δεκάλεπτο η διαφορά αυξήθηκε στους 11 πόντους (55-44) για να ολοκληρωθεί ο αγώνας με το υπέρ μας 71-63.

Η ομάδα μας έλεγχε πλήρως τον αγώνα το 1ο μέχρι και το τελευταίο λεπτό, είχε το προβάδισμα και δεν έδωσε το δικαίωμα στην ΑΕΚ να διεκδικήσει κάτι θετικό από το παιχνίδι.

Ο Roberson με 19 πόντους και ο Cup με 16 ήταν οι κορυφαίοι σκόρερ για την ομάδα μας με τους Κούνα και Σιζόπουλο να πετυχαίνουν από 9 πόντους.

Επόμενος αγώνας της καλαθοσφαιρικής μας ομάδας είναι με την Ομόνοια στις 3 ή 4 Ιανουαρίου αφού ακολουθεί διακοπή λόγω των εορτών των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς.

Δεκάλεπτα: 17-21, 30-34, 44-55, 63-71.

ΠΕΤΡΟΛΙΝΑ ΑΕΚ (Νικόλας Σ. Παπαδόπουλος): Χάρπερ 10 (1), Κοιλαράς, Πέτροβιτς, ΜακΦάντεν 17 (3), Κασκίρης 2, Τσάμτζιτς 7 (1), Ντάιρεν 15, Λεοντίου, Μπαπτίστ 4, Παντελή 8, Παλάλας.

ΑΠΟΕΛ (Νικόλας Ι. Παπαδόπουλος): Roberson 19 (2), Evans 3, Νεοφύτου, Harrison 4, Σιζόπουλος 9, Κούννας 9 (1), Tutt 6, Cup 16 (1), Pesic 5.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ:

Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Ανδρών | Φάση Α'  |  8η αγωνιστική                apoelgroup.com