Tuesday 17 December 2013

Αποστολή εξετελέσθει - Η "παλιοσειρά" έκανε το καθήκον της ΑΠΟΕΛ 2-0 ΟΜΟΝΟΙΑ

Όπως ακριβώς το είχαμε προβλέψει
Αποστολή εξετελέσθει ή όπως λένε κι οι Εγγλέζοι "Mission Accomplished".

Όπως το είχαμε προβλέψει και στο σημερινό μας άρθρο, οι "παλιοσειράες" το πήραν πάνω τους και μας έβγαλαν όλους ασπροπρόσωπους. Ξεδίπλωσαν το ταλέντο, την εμπειρία και την ποιότητα τους, χαρίζοντας μας μαγικές στιγμές στο ΓΣΠ με μια νίκη χρυσάφι πάνω στην ομόνοια.

Η νίκη πάνω στον αιώνιο αντίπαλο μας, σκόρπισε χαρά σε όλους, κόσμο, παίκτες, τεχνική ηγεσία και Διοίκηση. Μια νίκη δίκαιη πέρα για πέρα.

Ένα σοβαρό ΑΠΟΕΛ και κάνοντας το καλύτερο του φετινό παιγνίδι, κέρδισε καθαρά την συμπολίτισσα ομόνοια.

Μια ομόνοια που σε καμιά περίπτωση δεν δικαιολόγησε τη μέχρι τώρα βαθμολογική της θέση. Οι παίκτες της υστέρησαν παντού, όσο για τις φωνές διαμαρτυρίας του Προέδρου της για 2 δήθεν πέναλτι που δεν τους δόθηκαν, είναι για εσωτερική κατανάλωση και αποπροσανατολισμό του κόσμου της.

ΣΥΝΕΧΕΙΑ....
Λίγος ο κόσμος που βρέθηκε σήμερα στο ΓΣΠ, 14,000 χιλιάδες συνολικά, σχετικά μικρός ο αριθμός σε σχέσει με το όνομα των 2 ομάδων. Λίγο ο κρύος καιρός, λίγο η κρίση που μαστίζει τον τόπο, λίγο το ακριβό εισιτήριο, λίγο η Δευτέρα, λίγο το εργάσιμο, λίγο η ΤΒ, δεν άφησαν τις κερκίδες να γεμίσουν ασφυκτικά. Τίποτα δεν θύμιζε την παλιά κοσμοσυρροή των 20 με 22 χιλιάδες κόσμου.

Ο ΑΓΩΝΑΣ
Στο 2΄λεπτό διπλό σουτ του Βινίσιους, μετά από ελεύθερο κτύπημα του Χαραλαμπίδη έξω από την περιοχή πάει πάνω από τα δοκάρια.
5΄εκπληκτικός συνδυασμός των παικτών του Αποέλ και επέλαση μέσα στα τετράγωνα, η μπάλα κατέληξε στον Σέρτζιο αλλά το σουτ του πάει ψηλά.
7΄σέντρα του Σκαραμουτσίνο, κεφαλιά του Κικίεβιτς, χαλαρά αποκρούει ο Πάρντο.
8΄πρώτο κόρνερ με τον Χαραλαμπίδη, μελέ διαρκείας μέσα στην περιοχή και λάθος πάσα του Αντωνιάδη σε αντίπαλο και στην αντεπίθεση της ομόνοιας, ο Σκέμπρι πέφτει στην περιοχή ζητώντας ανύπαρκτο πέναλτι.
11΄καλή ευκαιρία της ομόνοιας με σουτ του Λεάνδρο το οποίο αποκρούει ο Πάρντο.
12΄΄ σέντρα του Αλωνεύτη, σουτ του Βινίσιους, κόντρα κι η μπάλα πάει σε κόρνερ το οποίο πάει ανεκμετάλλευτο.
15΄τετ-α-τετ του Μαντούκα, σώζει ο Μορέιρα σε κόρνερ, ακολούθως η κεφαλιά του Σέρτζιο φεύγει δίπλα από το δοκάρι με τον Δώνη να τραβάει τα μαλλιά του από τον πάγκο.
Πολύ καλή η κυκλοφορία της μπάλας μέχρι τώρα και από τις 2 ομάδες.
Το ΑΠΟΕΛ είναι σε καλύτερη φόρμα. Μια κίτρινη στην συνέχεια για τον Σκαραμοτσίνο για φάουλ στον Χαραλαμπίδη. Το ελεύθερο του Αρχηγού αποκρούεται και στην επαναστροφή ο Μαντούκα σουτάρει έξω.
24΄Ο Αντωνιάδης σεντράρει κι Βινίσιους με κεφαλιά στέλλει την μπάλα στην αγκαλιά του Μορέιρα.
Χαλάρωσε λιγάκι το παιγνίδι.
26΄η διείσδυση του Στάθη από αριστερά φέρνει άλλο 1 κόρνερ, το οποίο κτυπά ο Αρχηγός στο πρώτο δοκάρι, η κεφαλιά του Μοράις πάει έξω, κι ο Δώνης τρώει τα νύχια του.
31΄αναστάτωση στην περιοχή μας, το σουτ του Σοάρεζ το διώχνει ο Αλεξάνδρου.
33΄σουτ του Μαντούκα από το ύψος της επανορθωτικής η μπάλα περνά δίπλα από το δοκάρι.
35΄μια καλή ευκαιρία του ΑΠΟΕΛ πάει χαμένη, στην εξέλιξη της φάσης δέχεται κίτρινη ο Αντωνιάδης για επικίνδυνο μαρκάρισμα.
41΄κλασσική ευκαιρία της ομόνοιας, ο Μαρκάσα προ κενής εστίας βγάζει την μπάλα "εκτός" εστίας.
Αρκετά λάθη στο χώρο του κέντρου και από τις 2 ομάδες.
43΄  δύο συνεχόμενα κόρνερ της ομόνοιας περνούν απαρατήρητα.
45΄φάουλ του Ολιβέιρα στον Ασίς φέρνει διαμαρτυρίες.

Ημίχρονο με την κατοχή για το ΑΠΟΕΛ στο 62% και για την ομόνοια στο 38%

Πρώτη επίθεση του ΑΠΟΕΛ στο Β΄ημίχρονο με τον Μαντούκα, αποκρούουν οι αμυντικοί της ομόνοιας.
Οι φωτοβολίδες και από τις 2 κερκίδες έχουν κάνει τη νύχτα μέρα, το ίδιο είχαμε και στην αρχή του αγώνα.
49΄πούλημα της μπάλας από τον Βινίσιους φέρνει επικίνδυνο σουτ από την ομόνοια, η οποία κοντράρει και πάει κόρνερ το οποίο αποκρούεται εύκολα από την άμυνα  μας.
Ανέβασμα του Ολιβέιρα, πάσα στον Αλωνεύτη, βγαίνει η σέντρα, κι η μπάλα αποκρούεται σε κόρνερ το οποίο περνά ανεκμετάλλευτο.
54΄Ο Νεκτάριος δίνει πλάι στον Στάθη ο οποίος βγάζει τη σέντρα, η μπάλα κοντράρει σε αντίπαλο πόδι και παίρνει πορεία προς την εστία, παρεμβαίνει ο Μαντούκα και με τάπα προβολή στέλλει την μπάλα στα δίκτυα. Στη φάση η μπάλα πέρασε καθαρά τη γραμμή.
ΓΚΟΛ και 1-0.
57΄το ελεύθερο του Σοάρεζ αποκρούεται από τον Πάρντο.
62΄φάουλ του Μαρκάσα αποκρούεται εύκολα.
64΄δύσκολο σουτ του Σκέμπρι, δίπλα από το δοκάρι.
67΄πέσιμο του Πλατινί στην περιοχή, ζητά πέναλτι που δεν δίνεται.
Κίτρινη στην Ατράντε για φάουλ πάνω στον Μαντούκα.
Διαμαρτυρίες και από τις 2 ομάδες. Αλλαγή του Αρτυματά με τον Νεκτάριο.
70΄ανεβαίνει η ομόνοια, πιέζει η ομόνοια, 1 κόρνερ περνά ανεκμετάλλευτο.
73΄διπλή σωτήρια απόκρουση του Πάρντο.
Στην αντεπίθεση ο Νούνο Μοράις από το ύψος της περιοχής και μετά από προσποίηση πετυχαίνει το 2-0 εν μέσο αποθέωσης.
Στο 57% η κατοχή μπάλας για το ΑΠΟΕΛ.
80΄φάουλ του Χαραλαμπίδη σώζει ο Μορέιρα με διπλή προσπάθεια αποσοβώντας το 3-0.
82΄αλλαγή Σέριταν στην θέση του Μαντούκα - διπλή αλλαγή για την ομόνοια με Μεγκόλο και Αλίπιο.
85΄τρία λεπτά διακοπή από τα καπνογόνα των ομονοιατών.
δεν βοηθούν την ομάδα τους έτσι. Προσπάθεια να ξαναρχίσει, τα καπνογόνα συνεχίζονται.
89΄φάουλ για το ΑΠΟΕΛ περνά χωρίς ουσία.
επίθεση διαρκείας του ΑΠΟΕΛ στα τελευταία λεπτά. 6 λεπτά καθυστερήσεις, 3η αλλαγή του Μπόρδα στην θέση του Στάθη, ο Στάθης φεύγει καταχειροκροτούμενος.

Δηλώσεις
Μαντούκα... Παίξαμε πολύ καλά και αξίζαμε την Νίκη. Η ομάδα είναι καλύτερη τώρα και είμαστε πιο δυνατοί. Δώσαμε χαρά στον κόσμο μας. Υπάρχει αρκετός δρόμος ακόμα. Διατηρούμε επαφή με την κορυφή.

Προύντζος ΔΣ ΑΠΟΕΛ
Αισθήματα χαράς. Ευχαριστούμε τον κόσμο. Πιστεύουμε στην ομάδα. Προσθήκες και μεταγραφές θα γίνουν σίγουρα.

Μυλωνάς Πρόεδρος ομόνοια
Συγχαρητήρια στο ΑΠΟΕΛ, έπαιξε καλύτερα και μας κέρδισε δίκαια ... όμως ... για να δώσουν πέναλτι στην ομόνοια πρέπει να κάμουμε αίτηση στον Άρειο Πάγο? Σήμερα είχαμε 2 πέναλτι και μια κόκκινη που δεν μας δόθηκε.

Γ.Δώνης
Αρχικά να αναφέρω ότι είμαι χαρούμενος που συναντώ ένα πρώην συμπαίκτη και συνεργάτη. Είμαι αρκετά ευχαριστημένος με πολλά πράγματα σήμερα. Ήμασταν καλοί και σοβαροί και καταφέραμε να κερδίσουμε. Είναι σημαντικό επίσης που διατηρήθηκε η διαφορά από τις υπόλοιπες ομάδες που είναι στα ψηλά. Μπορούσαμε να βάλουμε γκολ από το πρώτο ημίχρονο. Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά, διότι δουλεύουν σκληρά. Ανεβαίνουν παιδιά από τα σπλάχνα της ομάδας. Θα παίζουν όσοι ιδρώνουν την φανέλα. Το αποψινό ήταν το καλύτερο μας παιχνίδι μαζί με αυτό κόντρα στην Μπορντό στο ΓΣΠ